Česku hrozí měnová krize! Anebo (ještě) ne?

V pondělí večer sedím s přáteli u vína v indické restauraci a někdy mezi samosou a shrimp curry mi přijde zpráva od Jirky: „Dotaz klienta – jak se má člověk bránit měnové krizi, která Česku hrozí?“. Uff, trochu mě to vyděsilo, naše země že stojí na prahu něčeho tak děsivého a já o tom vůbec nic nevím? A to mi spousta zásadních zpráv z ekonomických serverů chodí do mailu několikrát denně a já je poctivě všechny čtu, I swear. Kde na to ten klient přišel?

Dle pořekadla ráno moudřejší večera jsem svoji pozornost upřela zpět k přátelům a jídlu. Vzpomněla jsem si až další den. No dobře, tak si to vygoogluju. A ono je to tam – většina našich zpravodajských serverů převzala z ČTK, resp. od agentury Bloomberg informaci o tom, že japonská Nomura Holdings označila Českou republiku za jednu ze zemí, které mohou být do jednoho roku zasaženy měnovou krizí. Dost často bez širšího kontextu. V průběhu dne samozřejmě dostali v solidnějších médiích prostor i někteří ekonomové a emoce postupně vychládaly.

Shrňme si tedy fakta. Nomura sestavuje index s příznačným názvem Damokles, který podle osmi ukazatelů (mix k sobě vztažených úrovní devizových rezerv, dovozu, krátkodobého zahraničního dluhu, fiskálního salda, HDP atd.) určuje náchylnost rozvojových zemí světa k měnové krizi v horizontu nadcházejícího roku. Hraniční hodnota je 100 bodů, země s vyšší hodnotou už tedy mají do pekla nakročeno. Opravdu jsme po třiceti letech svobodného trhu vnímáni jako rozvíjející se ekonomika? Ach jo.

První pohled na vzorek 32 hodnocených zemí připomíná slušně nadupanou nabídku cestovní kanceláře. Nebudu je sem vypisovat všechny, jen černé ovce a superslušňáky: se 100 body se na sedmé příčce umístilo Maďarsko, které se nechalo předběhnout Pákistánem (120), Českem (126), Tureckem a Srí Lankou (oba 138) a Rumunskem (145). Jednoznačným vítězem se stal Egypt se 165 body. Naopak odznak Mirka Dušína za nulové skóre náleží jen dvěma státům – Peru a Rusku (vážně?). Damoklův verdikt má fungovat jako pošťouchnutí, alarm, systém včasného varování, že v dané zemi bez cílených zásahů může dojít k devalvaci měny. Kondici jednotlivých měn určitě ovlivňují i další faktory, které Damokles nereflektuje, a nelze srovnávat naši ekonomiku se srílanskou či egyptskou, ale neradno výsledky tohoto indexu úplně opomíjet – signál dává jasný a historicky byly jeho prognózy často trefou do černého.

Faktem je, že máme státní rozpočet děravý a rozežraný a že vláda jen přešlapuje s rukama za zády. Že ČNB uvolňuje na ochranu koruny obrovské devizové prostředky (má jich naštěstí tolik, že ještě nějaký čas vydrží) a že zvedat dál úrokové sazby zřejmě stále nehodlá (pan Michl to dnes znovu potvrdil). Že inflace stále řádí kolem nás. Že investoři už korunu nepovažují za tak atraktivní a klidný přístav. Jenže jak tohle všechno můžeme my sami ovlivnit? A jaká je odpověď na otázku položenou v úvodu? Doufat v lepší zítřky, nezadlužovat sami sebe, utrácet s rozumem, a hlavně nedržet hotovost ve slamníku! Investujte. 

Další informace k indexu Damokles (ENG)